14 dekabr 2016-cı il, Bakı - "Azərbaycan Hava Yolları" (AZAL) QSC-nin İdarə Heyətinin iclasında Azərbaycanın aşağı büdcəli aviadaşıyıcısının yaradılması barədə qərar qəbul edilmişdir.
BUTA AIRWAYS adlandırılan yeni büdcə aviaşirkəti "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin tərkibinə daxil olacaq və AZAL-ın 100 faizlik törəmə şirkəti olacaq.
Aviaşirkət Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında yerləşəcək.
BUTA AIRWAYS aviaşirkətinin özünəməxsus livreyada Embraer təyyarələri əsasında yaradılmış öz donanması, öz işçi ştatı və müstəqil tarif siyasəti olacaq.
Qeyd edək ki, mülki aviasiya biznesi çox mürəkkəb və spesifikdir, və hər bir ciddi dəyişiklik vaxt tələb edir. Büdcə aviaşirkətinin fəaliyyət göstərməsində çox nüans var, hazırda bütün aspektlər üzərində fəal iş aparılır. BUTA AIRWAYS aviaşirkətinin uçuşlarının artıq 2017-ci ilin payızında başlayacağı gözlənilir.
Aviabiletlərin qiymətinin aşağı salınması üzrə genişmiqyaslı işlər Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığı ilə həyata keçirilir. Bu ilin mart ayından etibarən AZALJET brendi altında 13 populyar istiqamət üzrə uçuşlar yerinə yetirilir. Bu reyslərdə satış və uçuş sxemi lou-kosterlərə yaxındır, yəni sərnişinlərə bəzi xidmətlər seçimi ödənişli variantlar şəklində təqdim edilir.
Hazırda AZALJET-in bütün reyslərində baza tarifinin qiyməti bütün vergi və rüsumlar da daxil olmaqla cəmi 49 avro təşkil edir. Bu, Azərbaycana uçuşlar həyata keçirən bütün aviaşirkətlər arasında ən rəqabət qabiliyyətli qiymətlərdən biridir.
Ümid edirik ki, milli lou-kosterin xidmətləri həm vətəndaşlarımızın ürəyincə olacaq, həm də ölkəmizə turist axınını artıracaq.

December 14, 2016, Baku - It was decided to establish Azerbaijan's own low-cost carrier at a meeting of the Board of CJSC Azerbaijan Airlines (AZAL).
The new low-cost carrier, which was named BUTA AIRWAYS, will be part of the CJSC Azerbaijan Airlines and will be a 100-percent owned subsidiary company of AZAL.
The airline will be based at Heydar Aliyev International Airport.
BUTA AIRWAYS will have its own fleet on the basis of Embraer aircrafts in its own livery, its own staff and independent tariff policy.
It should be noted that the civil aviation business is very complicated and specific, and any major changes take time. There are so many nuances in functioning of the budget airline. Currently, active work is underway on all aspects. It is expected that BUTA AIRWAYS will begin flights in autumn 2017.
Large-scale work to reduce air tickets prices is carried out on the instructions of President Ilham Aliyev. Flights to 13 popular destinations are operated under AZALJET brand since March this year. Sales and flight scheme on these flights is close to low-cost airlines, that is, passengers have a choice of several services in the form of paid options.
At the moment, base rate for all AZALJET flights, including all taxes and fees, starts from 49 euros. This is one of the most competitive prices among all airlines flying to Azerbaijan.
We hope that the services of the national low-cost carrier will appeal not only to our citizens, but also increase the inflow of tourists to Azerbaijan.