“Buta Airways” aviaşirkətinin ilk təyyarəsi Bakıya gətirilmişdir
Bakıda “Buta Airways” aviaşirkətinin ilk “Embraer ERJ-190” təyyarəsinin qəbulu mərasimi keçirilmişdir.
Təyyarə istehsalçı zavoddan Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna çatdırılmışdır. Ənənəyə uyğun olaraq, təyyarə hava limanında "su arkası" ilə qarşılanmışdır.
Azərbaycanın “Buta Airways” lou-kosterinin yaradılması da daxil olmaqla aviabiletlərin qiymətinin aşağı salınması istiqamətindəki böyük miqyaslı işlər Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Nazirlər Kabinetinin geniş iclasında verdiyi müvafiq tapşırığı çərçivəsində həyata keçirilir.
“Buta Airways” ən çox tələb olunan istiqamətlərə uçuşlar yerinə yetirəcək. Sentyabrın 1-dən etibarən Bakıdan Moskva ("Vnukovo" hava limanı), Kiyev ("Julyanı" hava limanı), Antalya, Kazan, Mineralnıye Vodı, Tbilisi və Tehrana, qış uçuş cədvəlinin (oktyabrın 29-dan etibarən) başlamasıyla isə Bakıdan İstanbula ("Sabiha Gökçən" hava limanı) və Sankt-Peterburqa, eləcə də Gəncədən Moskvaya ("Vnukovo" hava limanı) uçuşlar həyata keçiriləcək.
Bütün istiqamətlər üzrə minimal tarif 29 avro (bir tərəfə) təşkil edir. “Buta Airways” tipik lou-koster sxemi üzrə fəaliyyət göstərir və baqajın daşınması, təyyarə göyərtəsində isti yeməklər, təyyarədə yer seçimi və digər xidmətlər əlavə ödəniş müqabilində təklif olunacaq.
Yaxın günlərdə “Buta Airways”in daha bir yeni “Embraer ERJ-190” təyyarəsi Bakıya gətiriləcək. Ekonom sinif modifikasiyalı bu təyyarə 106 nəfərlik sərnişin tutumuna malikdir. Zamanla aviaşirkətin hava gəmiləri parkındakı “Embraer-190” təyyarələrinin sayı 8-dək artırılacaq.
Qeyd edək ki, lou-kosterin livreyasındakı buta naxışları Azərbaycan bayrağında əks olunan parlaq qırmızı rəngdə, həmçinin “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin (“Buta Airways” AZAL QSC-nin struktur bölməsidir) korporativ göy rəngində təsvir olunmuşdur. Rəngarəng kompozisiya Azərbaycanın rəmzlərindən biri – buta formasında mifoloji Simurq quşu ilə tamamlanır.
İnanırıq ki, “Buta Airways”in milli rəmzlərlə bəzədilmiş təyyarələri Azərbaycanı beynəlxalq arenada layiqincə təmsil edəcək və ölkənin turizminin daha da inkişaf etməsinə kömək edəcək.

В Баку прибыл первый самолет авиакомпании Buta Airways
Самолет доставлен в Международный аэропорт Гейдар Алиев с завода-производителя. По традиции, самолет встретили в аэропорту водяной аркой.
Масштабная работа по снижению цен на авиабилеты, куда входит и создание азербайджанского лоукостера Buta Airways, проводится в рамках соответствующего поручения Президента Азербайджана Ильхама Алиева на расширенном заседании Кабинета Министров.
Buta Airways будет летать по самым востребованным направлениям. С 1 сентября из Баку в Москву (аэропорт «Внуково»), Киев (аэропорт «Жуляны»),  Анталию, Казань, Минеральные Воды, Тбилиси и Тегеран, а с началом зимнего расписания (с 29 октября) начнут выполняться рейсы из Баку в Стамбул (аэропорт «Сабиха Гекчен») и Санкт-Петербург, а также из Гянджи в Москву (аэропорт «Внуково»).
Минимальный тариф по всем направлениям составляет 29 евро (в одну сторону). Buta Airways работает по типичной схеме лоукостеров и такие услуги, как провоз багажа, горячее питание на борту, выбор места в самолете и другие опции будут предлагаться в качестве дополнительных платных услуг.
В ближайшие дни Buta Airways получит еще один новый самолет Embraer ERJ-190. С компоновкой кресел только эконом-класса такой лайнер вмещает 106 пассажиров. Со временем парк воздушных судов авиакомпании будет увеличен до восьми самолетов Embraer-190.
Отметим, что на ливрее лоукостера представлены узоры буты в ярко выраженном красном цвете флага Азербайджана, а также в
корпоративном синем цвете ЗАО «Азербайджанские Авиалинии» (AZAL), структурным подразделением которой является Buta Airways. Красочная композиция завершается одним из символов Азербайджана - мифологической птицей Симург в форме буты.
Верим, что украшенные в национальные символы самолеты Buta Airways достойно представят Азербайджан на международной арене и будут способствовать еще большему развитию туризма страны.