“Buta Airways” aviaşirkətinin ilk təyyarəsi Bakıya gətirilmişdir
Bakıda “Buta Airways” aviaşirkətinin ilk “Embraer ERJ-190” təyyarəsinin qəbulu mərasimi keçirilmişdir.
Təyyarə istehsalçı zavoddan Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna çatdırılmışdır. Ənənəyə uyğun olaraq, təyyarə hava limanında "su arkası" ilə qarşılanmışdır.
Azərbaycanın “Buta Airways” lou-kosterinin yaradılması da daxil olmaqla aviabiletlərin qiymətinin aşağı salınması istiqamətindəki böyük miqyaslı işlər Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Nazirlər Kabinetinin geniş iclasında verdiyi müvafiq tapşırığı çərçivəsində həyata keçirilir.
“Buta Airways” ən çox tələb olunan istiqamətlərə uçuşlar yerinə yetirəcək. Sentyabrın 1-dən etibarən Bakıdan Moskva ("Vnukovo" hava limanı), Kiyev ("Julyanı" hava limanı), Antalya, Kazan, Mineralnıye Vodı, Tbilisi və Tehrana, qış uçuş cədvəlinin (oktyabrın 29-dan etibarən) başlamasıyla isə Bakıdan İstanbula ("Sabiha Gökçən" hava limanı) və Sankt-Peterburqa, eləcə də Gəncədən Moskvaya ("Vnukovo" hava limanı) uçuşlar həyata keçiriləcək.
Bütün istiqamətlər üzrə minimal tarif 29 avro (bir tərəfə) təşkil edir. “Buta Airways” tipik lou-koster sxemi üzrə fəaliyyət göstərir və baqajın daşınması, təyyarə göyərtəsində isti yeməklər, təyyarədə yer seçimi və digər xidmətlər əlavə ödəniş müqabilində təklif olunacaq.
Yaxın günlərdə “Buta Airways”in daha bir yeni “Embraer ERJ-190” təyyarəsi Bakıya gətiriləcək. Ekonom sinif modifikasiyalı bu təyyarə 106 nəfərlik sərnişin tutumuna malikdir. Zamanla aviaşirkətin hava gəmiləri parkındakı “Embraer-190” təyyarələrinin sayı 8-dək artırılacaq.
Qeyd edək ki, lou-kosterin livreyasındakı buta naxışları Azərbaycan bayrağında əks olunan parlaq qırmızı rəngdə, həmçinin “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin (“Buta Airways” AZAL QSC-nin struktur bölməsidir) korporativ göy rəngində təsvir olunmuşdur. Rəngarəng kompozisiya Azərbaycanın rəmzlərindən biri – buta formasında mifoloji Simurq quşu ilə tamamlanır.
İnanırıq ki, “Buta Airways”in milli rəmzlərlə bəzədilmiş təyyarələri Azərbaycanı beynəlxalq arenada layiqincə təmsil edəcək və ölkənin turizminin daha da inkişaf etməsinə kömək edəcək.

First aircraft of Buta Airways arrived in Baku
The aircraft arrived at Heydar Aliyev International Airport from the manufacturing plant. By tradition, the aircraft was welcomed at the airport with a water salute.
Large-scale work, including establishment of the Azerbaijani low-cost Buta Airways, aimed at reducing air ticket prices, is carried out within Azerbaijani President Ilham Aliyev’s corresponding instructions at the enlarged meeting of the Cabinet of Ministers.
Buta Airways will fly to the most demanded destinations. Starting from September 1, flights from Baku to Moscow (Vnukovo Airport), Kiev (Zhuliany Airport), Antalya, Kazan, Mineralnye Vody, Tbilisi and Tehran will be operated and with the beginning of the winter schedule (from October 29) the flights from Baku to Istanbul (Sabiha Gocken Airport) and Saint Petersburg, as well as from Ganja to Moscow (Vnukovo Airport) will be operated.
Minimum fare for all destinations is €29 (one way). Buta Airways operates on a typical low-cost system and services such as baggage transportation, hot onboard meals, seat selection on the airplane and other options will be offered as additional paid services.
In the coming days, Buta Airways will receive another new Embraer ERJ-190. In an economy class layout, this aircraft can carry 106 passengers. In course of time, the Airline’s fleet will increase to eight Embraer-190 aircrafts.
It should be noted that on the airline’s bright livery, buta patterns are drawn in a bright red color that refers to Azerbaijan’s flag, as well as in the corporate blue color of the CJSC Azerbaijan Airlines (Buta Airways is a structural subdivision of CJSC AZAL). The colorful composition is completed with one of the symbols of Azerbaijan - mythological bird Simurg in the form of buta.
We believe that the aircrafts of Buta Airways, decorated with national symbols will worthily represent Azerbaijan on the international arena and contribute to the even greater development of the country's tourism.