“Buta Airways” aviaşirkətinin donanmasına daha bir “Embraer E-190” təyyarəsi əlavə olunmuşdur
4 dekabr 2018-ci il, Bakı Azərbaycanın loukost aviaşirkəti “Buta Airways” donanmasına daha bir yeni “Embraer E-190” təyyarəsi əlavə etmişdir. Sözügedən təyyarə birbaşa olaraq Braziliyadakı istehsalçı zavoddan gətirilmişdir.
Yeni təyyarə aşağı büdcəli aviadaşıyıcının donanmasında sayca səkkizincidir və aviaşirkətin uçuş cədvəlinə daha çox tələbat olan istiqamətlərə əlavə reysləri əlavə etməyə imkan verəcək.
"Donanmanın yeni təyyarələrlə artırılması “Buta Airways”-in marşrut şəbəkəsini daha da genişləndirməyə imkan verəcək. Biz sevinirik ki, milli loukost aviaşirkət Azərbaycan vətəndaşları və ölkəmizə gələn turistlər arasında böyük tələbata malikdir. “Buta Airways”-in reyslərinin və istiqamətlərinin sayının artırılması ölkəmizdə turizmin inkişafına daha çox kömək olacaq", - AZAL-ın prezidenti Cahangir Əsgərov bildirmişdir.
“Buta Airways”-in yeni təyyarəsi Ağdam şəhərinin adını daşıyır.
Ənənəyə uyğun olaraq, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda yeni təyyarə “su arkası” ilə qarşılanmışdır.
Yeni “Embraer E-190” təyyarəsinin qarşılanması haqqında videoçarx ilə aşağıdakı linkdə tanış olmaq olar: https://www.youtube.com/watch?v=jqVTmK4NeJo&feature=youtu.be
Qeyd edək ki, aviaşirkət artıq yay uçuş cədvəli üzrə bir çox istiqamətlərə -  Sofiya, Alanya, Sankt-Peterburq və digər şəhərlərə aviabiletlərin satışına başlamış, həmçinin İzmirə aviareyslərin sayını həftədə üç dəfəyədək artırmışdır.
“Buta Airways” Azərbaycanın ilk aşağı büdcəli aviaşirkətidir və "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin (AZAL) struktur bölməsidir. 2016-ci ilin dekabrında əsası qoyulmuşdur. İlk reys 2017-ci il sentyabrın 1-də yerinə yetirilmişdir. Aviaşirkətinin donanması müasir “Embraer E-190” təyyarələrindən ibarətdir.
Aviaşirkət Bakıda, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda yerləşir və ən çox tələb olunan istiqamətlər üzrə uçuşlar yerinə yetirir.

December 4 2018, Baku Azerbaijan's low-cost airline Buta Airways received another new Embraer E-190, which was delivered to the airline’s fleet directly from the manufacturer in Brazil.
It is the eighth in the low-cost airline’s fleet and will allow add more flights to the most popular destinations in the airline’s flight schedule.
“Adding new aircraft to the fleet will further expand the route network of Buta Airways. We are pleased that the national low-cost airline is in great demand among Azerbaijani citizens and tourists arriving in our country. The increase in the number of flights and destinations of Buta Airways will further contribute to the development of tourism in our country,” AZAL President Jahangir Asgarov said.
The new aircraft of Buta Airways is named after the city of Aghdam.
By tradition, the new aircraft was welcomed at the Heydar Aliyev International Airport with a water salute.
You can watch the video of the new “Embraer E-190” aircraft welcoming ceremony on the following link: https://www.youtube.com/watch?v=jqVTmK4NeJo&feature=youtu.be
It should be noted that the Airline’s air tickets to most destinations - to Sofia, Alanya, St. Petersburg and other cities are already available in its summer flight schedule. The Airline also increased the number of flights to Izmir to three times a week.