5 mart, 2022-ci il, Bakı - Əldə olunan məlumata əsasən, sabahdan başlayaraq, beynəlxalq uçuşlar zamanı yaranan risklərlə əlaqədar, Rusiyanın Federal Hava Nəqliyyatı Agentliyinin tövsiyəsi ilə Rusiya aviaşirkətlərinin Azərbaycana reysləri qeyri-müəyyən müddətə dayandırılır.
Vəziyyət həmçinin tətbiq edilən sanksiyalarla bağlı beynəlxalq aviasiya sığortası və təkrarsığorta bazarında son dəyişikliklərlə əlaqəlidir. Bu dəyişikliklər Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısının fəaliyyətinə də təsir göstərmişdir. Mövcud şəraitdə AZAL və sığorta şirkətləri yaranmış vəziyyəti ətraflı təhlil etməli, bütün mənfi və müsbət təsirləri qiymətləndirməli, öz siyasətlərində bütün mümkün dəyişiklikləri araşdırmalıdırlar.
Uçuşların təhlükəsizliyi AZAL aviaşirkətinin siyasətinin mühüm meyarlarından biridir. Beynəlxalq uçuşlar yerinə yetirilərkən tam sığorta imkanının olmaması ölkələrimizin vətəndaşları, aviaşirkətlər və digər hüquqi şəxslər üçün əsassız risklər yaradır.
Yuxarıda qeyd olunanlarla əlaqədar, “Azərbaycan Hava Yolları” və “Buta Airways” aviaşirkətləri 6 mart tarixi saat 08:00-dan etibarən Rusiya Federasiyasının şəhərlərinə bütün reysləri dayandırır.
Ləğv edilmiş reyslərin sərnişinləri uçuş tarixini dəyişmək və ya cərimə tətbiq edilmədən biletlərin dəyərini geri almaq hüququna malikdirlər.

March 5, 2022, Baku - According to information received, starting from tomorrow on the recommendation of the Federal Air Transport Agency, flights of Russian airlines to Azerbaijan are suspended for an indefinite period due to the risks relating to performance of international flights.
The situation is also due to recent developments in the international aviation insurance and reinsurance market connected to the sanctions. These changes have also affected the operations of the flag carrier of Azerbaijan. In the current situation, AZAL and insurance companies need to analyze in detail the situation, assess all the negative and positive impacts, and examine all the possible changes in their policies.
Safety of flights is one of the cornerstones of AZAL's policy. Lack of full-fledged insurance for performance of international flights poses unnecessary risks for the citizens of our countries, airlines and other legal entities.
In connection with the above, AZAL and Buta Airways shall suspend all flights operated to Russian cities starting from 08:00 on 6 March.
We kindly ask all passengers to follow the latest information about the flights of the airlines on the official accounts of the airlines in social networks and in the media.
Passengers of the cancelled flights are entitled to change the date of departure or get a refund without penalties.