Pandemiya dövründə sərnişin daşımaları ilə bağlı AZAL-ın yeni qaydaları haqqında (FOTO, VİDEO)
11 iyun 2020-ci il, Bakı – Azərbaycanda koronavirus infeksiyası COVID-19 pandemiyası dövründə yerinə yetiriləcək sərnişin daşımaları ilə bağlı yeni qaydalar hazırlanmışdır.
Bu qaydalara əsasən Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportundan yola düşən sərnişinlər üçün aşağıdakı tədbirlər tətbiq edilir:
- yalnız yola düşməyə hazırlaşan sərnişinlərin aerovağzal kompleksinin binasına daxil olmalarına icazə verilir;
- terminal binasına daxil olmazdan əvvəl sərnişinlər xüsusi avadanlıq - dezinfeksiyaedici dəhliz vasitəsilə ümumi dezinfeksiya prosedurundan keçirlər;
-  aerovağzal kompleksinin daxilində sərnişinlər tibbi maskalardan istifadə etməlidirlər. Tibbi maskaları olmayan sərnişinlərə hava limanı əməkdaşları tərəfindən maskalar təqdim ediləcəkdir;
- girişdə bütün sərnişinlərin  bədən hərarəti  ölçüləcək,  37,50 C-dən yuxarı hərarəti olan sərnişinlər reysə buraxılmayacaq;
-  aviasiya təhlükəsizliyi əməkdaşları tərəfindən yoxlama proseduru sosial məsafəyə riayət olunmaqla həyata keçiriləcək. Bunun üçün terminalda xüsusi işarələr mövcuddur;
- qeydiyyat üçün növbələrə hava limanının xüsusi təyin edilmiş əməkdaşları tərəfindən nəzarət olunacaq. Qeydiyyat prosedurunu həmçinin müstəqil qeydiyyat köşklərində də keçmək mümkündür (“Azərbaycan Hava Yolları” və “Buta Airways”  aviaşirkətlərinin reysləri üçün). Bu zaman baqajı «Bag Drop» masasında təhvil vermək olar. Növbədə gözləməmək məqsədilə aviaşirkət qeydiyyat prosedurunu saytda onlayn rejimdə və ya mobil tətbiq vasitəsilə keçməyi tövsiyə edir. Sərnişinlərin baqajı qəbul edildikdən sonra dezinfeksiya olunacaq və üzərinə təsdiqləyici işarə vurulacaq;
- uçuş zonasında (gömrük və sərhəd nəzarətindən keçdikdən sonra) Duty Free mağazaları və restoranlar Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın təlimat və göstərişlərinə riayət etməklə fəaliyyət göstərəcək;
-  sərnişinlərin hava gəmisinə daxil olması salondakı sonuncu sıralardan başlayaraq həyata keçiriləcək.
Hava gəmisi salonunda aşağıdakı tədbirlər görüləcək:
- sərnişinlər hava gəmisinə daxil olarkən ekipaj onlara tibbi maska, birdəfəlik istifadə üçün əlcəklər, həmçinin dezinfeksiyaedici heldən (sanitayzer) ibarət fərdi qoruyucu vasitələr dəsti təqdim edəcək;
- tualet kabinələrindən istifadə istisna olmaqla, uçuş müddətində salonda gəzməyə icazə verilmir;
- ekipajla təmasın minimuma endirilməsi üçün uçuş zamanı sərnişinlərə hermetik qablaşdırmada qida və birdəfəlik istifadə üçün yemək ləvazimatları təqdim ediləcək. Biznes və VIP sinif sərnişinlərinə hermetik bağlamada yerləşdirilən 4 növ qidanın təsvir olunduğu menyu kartı təqdim ediləcək. Pandemiya dövründə sərnişinlərə, birdəfəlik istifadə olunan qulaqcıqlar istisna olmaqla, yastıq, ədyal, planşet və digər ləvazimatlar təqdim olunmayacaq;
- Uçuş zamanı sərnişinlərdən birində COVID-19 xəstəliyinin əlamətləri müəyyən edildiyi zaman, o, digər sərnişinlərlə təmasın minimuma endirilməsi məqsədilə hava gəmisi salonunun arxa hissəsində təcrid ediləcək. Ona xidmət göstərmək üçün ayrıca təyyarə bələdçisi təyin ediləcək.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna uçub gələn sərnişinlərə münasibətdə aşağıdakı tədbirlər görüləcək:
- uçuşdan sonra bütün sərnişinlər hava limanı əməkdaşlarının təlimatlarına əməl etməlidirlər, onlar növbəli qaydada bədən hərarətinin ölçülməsi və xüsusi testlərdən keçmək üçün yönləndiriləcəklər;
- xəstəlik əlamətləri olan sərnişin aşkar edildiyi halda həmin sərnişin tibbi heyət tərəfindən xüsusi avtomaşın vasitəsilə müvafiq tibb müəssisəsinə çatdırılacaqdır. Bu halda sərhəd xidmətinin əməkdaşı çağırılaraq mobil avadanlıq vasitəsilə sərhəd nəzarəti həyata keçiriləcək;
- test nəticələri mənfi olan sərnişinlər sosial məsafəni təmin etmək üçün xüsusi döşəmə işarələrinə riayət etməklə sərhəd nəzarətinə yaxınlaşacaqlar;
- uçuşdan sonra sərnişinlərin baqajı dezinfeksiya olunacaq və üzərinə bunu təsdiq edən xüsusi stiker vurulacaq;
- qarşılayan şəxslər sərnişinləri Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun aerovağzal kompleksindən kənarda  gözləyə bilərlər.
Qaydaların əyani nümayişi üçün “Azərbaycan Hava Yolları” tərəfindən hava limanında və hava gəmisində yuxarıda qeyd olunan prosedurlardan keçmə ardıcıllığını əks etdirən videoçarx hazırlanmışdır. Videoçarxla aşağıdakı keçid vasitəsilə tanış olmaq mümkündür:
Qeyd etməliyik ki, profilaktik işlər çərçivəsində Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun bütün terminallarında və hava gəmilərində mütəmadi olaraq dezinfeksiya işləri aparılır. Hava limanı ərazisində istifadə edilmiş maskaların və digər fərdi qoruyucu vasitələrin atılması üçün kifayət qədər qapalı tullantı qutusu mövcuddur.
Reyslərdə qida təminatı əməkdaşlar tərəfindən bütün sanitar normalara riayət etməklə həyata keçirilir, bütün birdəfəlik istifadə qabları utilizasiya olunur.
“Azərbaycan Hava Yolları” və “Buta Airways” aviaşirkətlərinin hava gəmiləri salonlarında hava HEPA-filtrləri mütəmadi surətdə dəyişdirilir.
“Azərbaycan Hava Yolları” Operativ Qərargahın, eləcə də Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının COVID-19 ilə mübarizə üzrə bütün tələb və tövsiyələrinə riayət olunmasına məsuliyyətlə yanaşmağı sərnişinlərə tövsiyə edir.
Aviaşirkətin və hava limanının əməkdaşları, öz növbəsində, uçuşun maksimal dərəcədə rahat və təhlükəsiz keçməsi üçün bütün səylərini səfərbər edəcəklər.

AZAL on the New Rules for Passenger Flights in the Time of Pandemic (PHOTO, VIDEO)
June 11, 2020, Baku - New rules for passenger transportation to be implemented during the COVID-19 pandemic have been developed in Azerbaijan.
According to them, the following measures are introduced at Heydar Aliyev International Airport for departing passengers:
- Only departing passengers are allowed to enter the airport terminal building;
- Before entering the terminal building, passengers undergo a general disinfection procedure through special equipment - a disinfecting corridor;
- Passengers should wear medical face masks in the terminal building. In the absence of medical face masks, airport personnel shall give them to passengers;
- At the entrance to the terminal, passengers’ body temperature will be measured; they will be denied boarding if their temperature hits 37.5 degrees Celsius;
- Security screening procedures will be conducted subject to maintenance of social distance. For this, there are special signs in the terminal;
-  Check-in queues are controlled by the specially designated airport personnel. You can check-in using self-service check-in kiosks (for “AZAL” and “Buta Airways” flights). In such a case, baggage can be handed over to an agent at the Bag Drop counter. To avoid queues, the airline recommends to check-in online on the website or through the mobile application. After drop-off, passengers' baggage is disinfected and marked with a corresponding sticker;
- Duty Free shops and restaurants will operate in the departure area (after passing through customs and border control) subject to the conditions and requirements of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers;
- Passengers are boarded starting from last rows of aircraft and moving forwards.
The following measures are introduced in the aircraft cabin:
- When entering the aircraft, the crew offers passengers a personal protective equipment kit - medical masks, disposable gloves and a disinfecting gel (sanitizer);
- It is not allowed to walk around the cabin during a flight, except for going to toilets;
-  In order to minimize contact with the crew in the time of pandemic, passengers are offered on-board meals in sealed packaging with disposable tableware during a flight. Business class and VIP passengers are offered cards with pre-set four types of meals which will also be served in sealed packaging. Passengers will not be given pillows, blankets, tablets and other accessories, except for disposable headphones;
- If during a flight any of the passengers exhibits COVID-19 symptoms, in order to minimize his/her contact with other passengers, he/she will be isolated in the rear of the aircraft cabin. A separate flight attendant will be assigned for his/her care.
Upon arrival at the Heydar Aliyev International Airport, the following measures are introduced:
- all arriving passengers must follow the instructions of the airport personnel who will send passengers to measure their body temperature and undergo special tests in turn;
- if signs of illness are detected, passenger is taken in a special car to the appropriate medical facility. In this case, a border officer is called to conduct border control using mobile equipment;
- Passengers tested negative can approach border control desks following the floor stickers to maintain social distance;
- baggage of arriving passengers is disinfected and marked with a special sticker;
- People can wait to meet the arriving passengers from the street side of the Heydar Aliyev International Airport terminal complex.
It should be noted that as part of preventive work, disinfection is regularly carried out at all terminals of the Heydar Aliyev International Airport and on board aircraft. A sufficient number of closed bins are located at the airport for the disposal of used masks and other personal protective equipment.
On-board meals are provided by employees in accordance with all sanitary standards; all single use devices are disposed of.
HEPA air filters in the cabin of “AZAL” and “Buta Airways” aircraft are replaced at increased frequency.
“Azerbaijan Airlines” urges passengers to treat all requirements and recommendations of the Operational Headquarters to combat COVID-19, as well as those of the World Health Organization, with utmost importance.
In turn, the personnel of the airline and the airport will do everything in their power to make your flight as comfortable and safe as possible.