Pandemiya dövründə sərnişin daşımaları ilə bağlı AZAL-ın yeni qaydaları haqqında (FOTO, VİDEO)
11 iyun 2020-ci il, Bakı – Azərbaycanda koronavirus infeksiyası COVID-19 pandemiyası dövründə yerinə yetiriləcək sərnişin daşımaları ilə bağlı yeni qaydalar hazırlanmışdır.
Bu qaydalara əsasən Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportundan yola düşən sərnişinlər üçün aşağıdakı tədbirlər tətbiq edilir:
- yalnız yola düşməyə hazırlaşan sərnişinlərin aerovağzal kompleksinin binasına daxil olmalarına icazə verilir;
- terminal binasına daxil olmazdan əvvəl sərnişinlər xüsusi avadanlıq - dezinfeksiyaedici dəhliz vasitəsilə ümumi dezinfeksiya prosedurundan keçirlər;
-  aerovağzal kompleksinin daxilində sərnişinlər tibbi maskalardan istifadə etməlidirlər. Tibbi maskaları olmayan sərnişinlərə hava limanı əməkdaşları tərəfindən maskalar təqdim ediləcəkdir;
- girişdə bütün sərnişinlərin  bədən hərarəti  ölçüləcək,  37,50 C-dən yuxarı hərarəti olan sərnişinlər reysə buraxılmayacaq;
-  aviasiya təhlükəsizliyi əməkdaşları tərəfindən yoxlama proseduru sosial məsafəyə riayət olunmaqla həyata keçiriləcək. Bunun üçün terminalda xüsusi işarələr mövcuddur;
- qeydiyyat üçün növbələrə hava limanının xüsusi təyin edilmiş əməkdaşları tərəfindən nəzarət olunacaq. Qeydiyyat prosedurunu həmçinin müstəqil qeydiyyat köşklərində də keçmək mümkündür (“Azərbaycan Hava Yolları” və “Buta Airways”  aviaşirkətlərinin reysləri üçün). Bu zaman baqajı «Bag Drop» masasında təhvil vermək olar. Növbədə gözləməmək məqsədilə aviaşirkət qeydiyyat prosedurunu saytda onlayn rejimdə və ya mobil tətbiq vasitəsilə keçməyi tövsiyə edir. Sərnişinlərin baqajı qəbul edildikdən sonra dezinfeksiya olunacaq və üzərinə təsdiqləyici işarə vurulacaq;
- uçuş zonasında (gömrük və sərhəd nəzarətindən keçdikdən sonra) Duty Free mağazaları və restoranlar Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın təlimat və göstərişlərinə riayət etməklə fəaliyyət göstərəcək;
-  sərnişinlərin hava gəmisinə daxil olması salondakı sonuncu sıralardan başlayaraq həyata keçiriləcək.
Hava gəmisi salonunda aşağıdakı tədbirlər görüləcək:
- sərnişinlər hava gəmisinə daxil olarkən ekipaj onlara tibbi maska, birdəfəlik istifadə üçün əlcəklər, həmçinin dezinfeksiyaedici heldən (sanitayzer) ibarət fərdi qoruyucu vasitələr dəsti təqdim edəcək;
- tualet kabinələrindən istifadə istisna olmaqla, uçuş müddətində salonda gəzməyə icazə verilmir;
- ekipajla təmasın minimuma endirilməsi üçün uçuş zamanı sərnişinlərə hermetik qablaşdırmada qida və birdəfəlik istifadə üçün yemək ləvazimatları təqdim ediləcək. Biznes və VIP sinif sərnişinlərinə hermetik bağlamada yerləşdirilən 4 növ qidanın təsvir olunduğu menyu kartı təqdim ediləcək. Pandemiya dövründə sərnişinlərə, birdəfəlik istifadə olunan qulaqcıqlar istisna olmaqla, yastıq, ədyal, planşet və digər ləvazimatlar təqdim olunmayacaq;
- Uçuş zamanı sərnişinlərdən birində COVID-19 xəstəliyinin əlamətləri müəyyən edildiyi zaman, o, digər sərnişinlərlə təmasın minimuma endirilməsi məqsədilə hava gəmisi salonunun arxa hissəsində təcrid ediləcək. Ona xidmət göstərmək üçün ayrıca təyyarə bələdçisi təyin ediləcək.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna uçub gələn sərnişinlərə münasibətdə aşağıdakı tədbirlər görüləcək:
- uçuşdan sonra bütün sərnişinlər hava limanı əməkdaşlarının təlimatlarına əməl etməlidirlər, onlar növbəli qaydada bədən hərarətinin ölçülməsi və xüsusi testlərdən keçmək üçün yönləndiriləcəklər;
- xəstəlik əlamətləri olan sərnişin aşkar edildiyi halda həmin sərnişin tibbi heyət tərəfindən xüsusi avtomaşın vasitəsilə müvafiq tibb müəssisəsinə çatdırılacaqdır. Bu halda sərhəd xidmətinin əməkdaşı çağırılaraq mobil avadanlıq vasitəsilə sərhəd nəzarəti həyata keçiriləcək;
- test nəticələri mənfi olan sərnişinlər sosial məsafəni təmin etmək üçün xüsusi döşəmə işarələrinə riayət etməklə sərhəd nəzarətinə yaxınlaşacaqlar;
- uçuşdan sonra sərnişinlərin baqajı dezinfeksiya olunacaq və üzərinə bunu təsdiq edən xüsusi stiker vurulacaq;
- qarşılayan şəxslər sərnişinləri Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun aerovağzal kompleksindən kənarda  gözləyə bilərlər.
Qaydaların əyani nümayişi üçün “Azərbaycan Hava Yolları” tərəfindən hava limanında və hava gəmisində yuxarıda qeyd olunan prosedurlardan keçmə ardıcıllığını əks etdirən videoçarx hazırlanmışdır. Videoçarxla aşağıdakı keçid vasitəsilə tanış olmaq mümkündür:
Qeyd etməliyik ki, profilaktik işlər çərçivəsində Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun bütün terminallarında və hava gəmilərində mütəmadi olaraq dezinfeksiya işləri aparılır. Hava limanı ərazisində istifadə edilmiş maskaların və digər fərdi qoruyucu vasitələrin atılması üçün kifayət qədər qapalı tullantı qutusu mövcuddur.
Reyslərdə qida təminatı əməkdaşlar tərəfindən bütün sanitar normalara riayət etməklə həyata keçirilir, bütün birdəfəlik istifadə qabları utilizasiya olunur.
“Azərbaycan Hava Yolları” və “Buta Airways” aviaşirkətlərinin hava gəmiləri salonlarında hava HEPA-filtrləri mütəmadi surətdə dəyişdirilir.
“Azərbaycan Hava Yolları” Operativ Qərargahın, eləcə də Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının COVID-19 ilə mübarizə üzrə bütün tələb və tövsiyələrinə riayət olunmasına məsuliyyətlə yanaşmağı sərnişinlərə tövsiyə edir.
Aviaşirkətin və hava limanının əməkdaşları, öz növbəsində, uçuşun maksimal dərəcədə rahat və təhlükəsiz keçməsi üçün bütün səylərini səfərbər edəcəklər.

11 июня 2020 года, Баку – В Азербайджане разработаны новые правила пассажирских перевозок, которые будут выполняться в период пандемии коронавирусной инфекции COVID-19.
Согласно им, в Международном аэропорту Гейдар Алиев вводятся следующие меры для вылетающих пассажиров:
- вход в здание аэровокзального комплекса допускается только вылетающим пассажирам;
- перед входом в здание терминала пассажиры проходят процедуру общую дезинфекцию через специальное оборудование - дезинфицирующий коридор;
- перед входом в здание аэровокзала пассажирам следует надеть медицинские маски. В случае отсутствия медицинских масок у пассажиров, их выдадут сотрудники аэропорта;
- на входе в аэровокзал у пассажиров будет измеряться температура тела, при обнаружении у пассажира температуры выше 37,5 градусов по Цельсию, он не будет допущен к рейсу;
- процедуры досмотра сотрудниками авиационной безопасности будут проводиться при соблюдении социального дистанцирования. Для этого в терминале имеются специальные указатели;
- очереди на регистрацию будут контролировать специально назначенные для этого сотрудники аэропорта. Процедуру регистрации можно также пройти в киосках саморегистрации (для рейсов AZAL и Buta Airways). Багаж при этом можно сдать агенту на стойке «Bag Drop». Во избежание очередей, авиакомпания рекомендует проходить процедуру регистрации онлайн на сайте или через мобильное приложение. Багаж пассажиров после приема продезинфицируют и промаркируют подтверждающим стикером;
- в зоне вылета (после прохождения таможенного и пограничного контроля) будут работать магазины Duty Free и рестораны, но с соблюдением условий и предписаний Оперативного штаба при Кабинете министров;
- посадка пассажиров в самолет будет осуществляться начиная с последних рядов в воздушном судне.
В салоне воздушного судна вводятся следующие меры:
- при входе в самолет экипаж предложит пассажирам набор средств индивидуальной защиты – медицинские маски, одноразовые перчатки, а также дезинфицирующий гель (санитайзер);
- ходить по салону во время полета не допускается, за исключением случаев посещения туалетных кабин;
- в целях минимизации контактов с экипажем во время полета пассажирам будет предложено бортовое питание в герметичной упаковке, одноразовые столовые приборы. Пассажирам бизнес- и ВИП-классов будут предлагаться карты с заранее установленными четырьмя видами питания, которые также подадут в герметичной упаковке. В период пандемии пассажирам не будут выдаваться подушки, пледы, планшеты и другие аксессуары, за исключением одноразовых наушников;
- в случае, если во время полета у какого-либо из пассажиров будут обнаружены признаки заболевания COVID-19, то с целью минимизации его контакта с другими пассажирами, он будет изолирован в заднюю часть салона самолета. К уходу за ним будет предоставлен отдельный бортпроводник.
По прилету в Международный аэропорт Гейдар Алиев вводятся следующие меры:
- все прилетевшие пассажиры должны будут следовать инструкциям сотрудников аэропорта, которые в порядке очереди отправят пассажиров на замер температуры тела и прохождение специальных тестов;
- пассажир, в случае обнаружения у него признаков заболевания, будет вывезен медперсоналом на специальной машине в соответствующее медицинское учреждение. В таком случае вызывается сотрудник пограничной службы, который проводит пограничный контроль с помощью мобильного оборудования;
- пассажиры с негативным результатом смогут пройти к стойкам пограничного контроля, следуя по напольным стикерам для соблюдения социальной дистанции;
- багаж прилетевших пассажиров продезинфицируют и промаркируют специальным стикером;
- встречающие лица смогут ожидать прибывших пассажиров с уличной стороны аэровокзального комплекса Международного аэропорта Гейдар Алиев.
Для наглядного представления правил «Азербайджанские Авиалинии» подготовили видеоролик по порядку прохождения указанных выше процедур в аэропорту и на воздушном судне. С видеороликом можно ознакомиться по ссылке (на азербайджанском языке):
Отметим, что в рамках профилактических работ, во всех терминалах Международного аэропорта Гейдар Алиев и на борту воздушных суден регулярно проводится дезинфекция. На территории аэропорта размещено достаточное количество закрытых урн для утилизации использованных масок и других средств индивидуальной защиты.
Бортовое питание на рейсах осуществляется сотрудниками в соответствии со всеми санитарными нормами, все одноразовые приборы проходят утилизацию.
Воздушные HEPA-фильтры в салоне самолетов AZAL и Buta Airways заменяются с учащенной периодичностью.
«Азербайджанские Авиалинии» призывают пассажиров с ответственностью отнестись к соблюдению всех требований и рекомендаций Оперативного штаба по борьбе с COVID-19, а также Всемирной организацией здравоохранения.
В свою очередь, сотрудники авиакомпании и аэропорта будут сделать все от них зависящее, чтобы полет прошел максимально комфортно и безопасно.