Buta Airways Avropaya uçuşlar həyata keçirməyə başlayır
13 oktyabr 2017-ci il, Bakı – Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti  Rumen Radev arasında aparılan danışıqlar çərçivəsində Bakı ilə Sofiya arasında hava əlaqəsinin açılması barədə razılıq əldə edilmişdir.
Uçuşlar 16 yanvar 2018-ci ildən etibarən “Buta Airways” aşağıbüdcəli aviaşirkəti tərəfindən  həyata keçiriləcəkdir. Bolqarıstanın paytaxtı Azərbaycanın aşağıbüdcəli aviaşirkətinin Avropa İttifaqına birbaşa uçuşlar həyata keçirəcəyi ilk şəhər olacaqdır.
Bakı-Sofiya istiqaməti üzrə minimal tarif,  aviaşirkətin digər istiqamətlərində olduğu  kimi, 29 avro (bir tərəfə) təşkil edəcək. Uçuşlar həftədə bir dəfə olmaqla, həftənin ikinci günləri həyata keçiriləcəkdir.
“Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin prezidenti Cahangir Əsgərov dedi: “Sofiya şəhərinə yeni müntəzəm reysin açılması Azərbaycanın mülki aviasiya sahəsində əhəmiyyətli hadisədir. Bakı-Sofiya istiqaməti üzrə aviareys ölkəmizin vətəndaşları üçün yeni məşhur istirahət istiqamətləri açacaqdır. “Buta Airways” aviaşirkəti tərəfindən yerinə yetirilən reyslər Avropa və Bakını turistlər üçün daha açıq məkana çevirəcəkdir. Aşağıbüdcəli milli aviaşirkət marşrut şəbəkəsinin genişləndirilməsi və optimallaşdırılması üzrə işləri davam etdirəcəkdir”.
Yaxın zamanlarda yeni reyslərin təxsisetmə sisteminə daxil edilməsi üzrə texniki işlər başa çatdırıldıqdan sonra  aviaşirkətin rəsmi saytında aviabiletlərin satışı  həyata keçiriləcəkdir.
Aşağıbüdcəli aviaşirkət olaraq, baqajın, əl yükünün daşınması, hava gəmisində isti yeməklər, hava limanında qeydiyyat, eləcə də təyyarədə yer seçimi kimi əlavə xidmətləri ödəniş müqabilində  təklif edəcəkdir.
Qeyd edək ki, oktyabrın 29-dan etibarən Buta Airways Bakı-İstanbul və Bakı-Sankt-Peterburq marşrutları  üzrə uçuşlar həyata keçirəcəkdir.
“Buta Airways” Azərbaycanın ilk aşağıbüdcəli aviaşirkətidir və "Azərbaycan Hava Yolları" (AZAL) QSC-nin struktur bölməsidir. 2016-ci ilin dekabrında əsası qoyulmuşdur. Aviaşirkətin donanması  müasir “Embraer” təyyarələrindən ibarətdir. Aviaşirkət Bakıda, Heydər Əliyev Beynəlxalq  Aeroportunda yerləşir.

Buta Airways starts flights to Europe
October 13, 2017, Baku – An agreement on opening of direct flights between Baku and Sophia has been reached in negotiations of Presidents of Azerbaijan Ilham Aliyev and Bulgaria Rumen Radev.
From January 16, 2018 the flights will be operated by low-cost Airline Buta Airways. The capital of Bulgaria will become the first city in the European Union where Azerbaijan’s low-cost airline Buta Airways will perform direct flights.
The minimum fare on route Baku-Sophia, as well as in other routes of airline, will be 29 euros (one way). The flights will be operated once a week on Tuesdays.
“Opening of new regular flight to Sofia is an important event in civil aviation of Azerbaijan. The flight on route Baku-Sofia will open the new popular destinations for rest for citizens of our country. The performance of flights by Buta Airways will make Europe and Baku even more accessible for tourists. The national low-cost airline will continue work to expand and optimize its route network ", - said Jahangir Askerov, the President of CJCS “Azerbaijan Airlines”.
In the near future the ticket sales will start on the official website as soon as the technical works on implementation of new flights in the booking system are complete.
Being a low-cost airline, the minimum fare Buta Airways will offer additional services such as carriage of baggage, hand luggage, hot meals onboard, check-in at the airport, and seat selection in the airplane on a paid basis.
Note that from October 29 Buta Airways also starts flights on route Baku-Istanbul and Baku-St. Petersburg.