Buta Airways Avropaya uçuşlar həyata keçirməyə başlayır
13 oktyabr 2017-ci il, Bakı – Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti  Rumen Radev arasında aparılan danışıqlar çərçivəsində Bakı ilə Sofiya arasında hava əlaqəsinin açılması barədə razılıq əldə edilmişdir.
Uçuşlar 16 yanvar 2018-ci ildən etibarən “Buta Airways” aşağıbüdcəli aviaşirkəti tərəfindən  həyata keçiriləcəkdir. Bolqarıstanın paytaxtı Azərbaycanın aşağıbüdcəli aviaşirkətinin Avropa İttifaqına birbaşa uçuşlar həyata keçirəcəyi ilk şəhər olacaqdır.
Bakı-Sofiya istiqaməti üzrə minimal tarif,  aviaşirkətin digər istiqamətlərində olduğu  kimi, 29 avro (bir tərəfə) təşkil edəcək. Uçuşlar həftədə bir dəfə olmaqla, həftənin ikinci günləri həyata keçiriləcəkdir.
“Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin prezidenti Cahangir Əsgərov dedi: “Sofiya şəhərinə yeni müntəzəm reysin açılması Azərbaycanın mülki aviasiya sahəsində əhəmiyyətli hadisədir. Bakı-Sofiya istiqaməti üzrə aviareys ölkəmizin vətəndaşları üçün yeni məşhur istirahət istiqamətləri açacaqdır. “Buta Airways” aviaşirkəti tərəfindən yerinə yetirilən reyslər Avropa və Bakını turistlər üçün daha açıq məkana çevirəcəkdir. Aşağıbüdcəli milli aviaşirkət marşrut şəbəkəsinin genişləndirilməsi və optimallaşdırılması üzrə işləri davam etdirəcəkdir”.
Yaxın zamanlarda yeni reyslərin təxsisetmə sisteminə daxil edilməsi üzrə texniki işlər başa çatdırıldıqdan sonra  aviaşirkətin rəsmi saytında aviabiletlərin satışı  həyata keçiriləcəkdir.
Aşağıbüdcəli aviaşirkət olaraq, baqajın, əl yükünün daşınması, hava gəmisində isti yeməklər, hava limanında qeydiyyat, eləcə də təyyarədə yer seçimi kimi əlavə xidmətləri ödəniş müqabilində  təklif edəcəkdir.
Qeyd edək ki, oktyabrın 29-dan etibarən Buta Airways Bakı-İstanbul və Bakı-Sankt-Peterburq marşrutları  üzrə uçuşlar həyata keçirəcəkdir.
“Buta Airways” Azərbaycanın ilk aşağıbüdcəli aviaşirkətidir və "Azərbaycan Hava Yolları" (AZAL) QSC-nin struktur bölməsidir. 2016-ci ilin dekabrında əsası qoyulmuşdur. Aviaşirkətin donanması  müasir “Embraer” təyyarələrindən ibarətdir. Aviaşirkət Bakıda, Heydər Əliyev Beynəlxalq  Aeroportunda yerləşir.

Buta Airways начинает полеты в Европу
13 октября 2017 года, Баку – В рамках переговоров Президентов Азербайджана Ильхама Алиева и Болгарии Румена Радева достигнута договоренность об открытии  воздушного сообщения между Баку и Софией.
Полеты будут выполняться низкобюджетной авиакомпанией Buta Airways с 16 января 2018 года. Столица Болгарии станет первым городом в Европейском Союзе, куда будет выполнять прямые рейсы азербайджанский лоукостер.
Минимальный тариф по направлению Баку-София, как и по остальным направлениям авиакомпании, составит 29 евро (в одну сторону). Полеты будут совершаться раз в неделю по вторникам.
«Открытие нового регулярного рейса в Софию является важным событием в гражданской авиации Азербайджана. Авиарейс Баку-София откроет для граждан нашей страны новые популярные направления отдыха. Выполнение рейсов со стороны  авиакомпании Buta Airways сделает Европу и Баку еще более доступными для туристов. Национальный лоукостер продолжит работу по расширению и оптимизации своей маршрутной сети»,- сказал Президент ЗАО «Азербайджанские Авиалинии» Джахангир Аскеров.
В ближайшее время продажа авиабилетов откроется на официальном сайте, как только будут завершены технические работы по внедрению новых рейсов в систему бронирования.
Будучи лоукостером, в минимальном тарифе такие дополнительные услуги, как провоз багажа, ручной клади, горячее питание на борту, регистрация в аэропорту, а также выбор места в самолете предлагаются в качестве платных опций.
Отметим, что с 29 октября Buta Airways также начинает полеты по маршрутам Баку-Стамбул и Баку-Санкт-Петербург.