“Buta Airways” aviaşirkətinin donanmasına yeni “Embraer E-190” təyyarəsi əlavə olunmuşdur
18 sentyabr 2018, Bakı - Azərbaycanın aşağı büdcəli aviadaşıyıcısı “Buta Airways”-ə məxsus yeni “Embraer E-190” təyyarəsinin qarşılanma mərasimi olmuşdur. Sözügedən təyyarə birbaşa olaraq  Braziliyadakı istehsalçı zavoddan gətirilmişdir.
Yeni təyyarə loukosterin donanmasında sayca yeddincidir və aviaşirkətin uçuş cədvəlində daha çox tələbat olan istiqamətlərə əlavə reyslər yerinə yetirməyə imkan verəcək.
“Buta Airways”in yeni təyyarəsi Naxçıvan Muxtar Respublikasının bu yaxınlarda erməni işğalından azad olunan Günnüt kəndinin şərəfinə adlandırılmışdır.
Ənənəyə uyğun olaraq, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda yeni təyyarə “su arkası” ilə qarşılanmışdır. Qarşılama mərasiminin xüsusi qonağı işğaldan azad olunan Günnüt kəndinin sakini oldu.
Günnüt təyyarəsinin qarşılanması haqqında videoçarxı ilə aşağıdakı linkdə tanış olmaq olar:
https://youtu.be/2BbBLLSVMy8
Qeyd edək ki, yaxın zamanda “Buta Airways”in donanmasına bu tip daha bir yeni təyyarənin əlavə olunması gözlənilir. Hava gəmisi parkına yeni təyyarələrin əlavə olunması aviaşirkətin marşrut şəbəkəsini genişləndirməyə imkan verəcək.
“Buta Airways” Azərbaycanın ilk aşağı büdcəli aviaşirkətidir və "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin (AZAL) struktur bölməsidir. 2016-ci ilin dekabrında əsası qoyulmuşdur. İlk reys 2017-ci il sentyabrın 1-də yerinə yetirilmişdir. Aviaşirkətinin donanması müasir “Embraer E-190” təyyarələrindən ibarətdir.
Aviaşirkət Bakıda, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda yerləşir və ən çox tələb olunan istiqamətlər üzrə uçuşlar yerinə yetirir.

September 18 2018, Baku – Azerbaijan's low-cost airline Buta Airways received a new Embraer E-190, which was delivered to the airline’s fleet directly from the manufacturer in Brazil.
It is the seventh in the low-cost airline’s fleet and will allow add more flights to the most popular destinations in the airline’s flight schedule.
The new aircraft of Buta Airways is named after the Nakhchivan Autonomous Republic’s Gunnut village, which was recently liberated from Armenian occupation.
By tradition, the new aircraft was welcomed at the Heydar Aliyev International Airport with a water salute. Special guest of the welcoming ceremony was a resident of the liberated Gunnut village.
You can watch the video of Günnüt aircraft welcoming ceremony on the following link:
It should be noted that in the near future it is expected to replenish the fleet of Buta Airways with another new aircraft of this type. Replenishment of the fleet with the new aircraft will expand the airline's route network.
Buta Airways is the first low-cost airline in Azerbaijan, a structural unit of the CJSC Azerbaijan Airlines (AZAL). It was founded in December 2016. The first flight was carried out on September 1, 2017. The Airline’s fleet consists of modern Embraer E-190 aircrafts.