"Buta Airways" İstanbul və İzmir şəhərlərinə yerinə yetirilən reyslərin sayını artırır
30 mart 2021-ci il, Bakı – Aprel ayından etibarən "Buta Airways" aşağıbüdcəli aviaşirkəti Bakıdan İstanbul və İzmir şəhərlərinə yerinə yetirdiyi xüsusi reyslərin sayını tədricən artırmağı planlaşdırır.
Aşağıbüdcəli aviaşirkətin Türkiyənin qeyd edilən iki şəhərinə uçuşlarının artması sərnişinlərə həmin marşrutlar üzrə biletləri rəqabətədavamlı və münasib qiymətə əldə etmək imkanı yaradacaq. Bakıdan İzmirə və geri reyslərin sayı həftədə üç dəfədən dörd dəfəyədək artırılacaq.  Aprel ayının 20-dən etibarən isə Bakı-İstanbul-Bakı  istiqamətində uçuşlar hər gün yerinə yetiriləcək.
Reyslər "Buta Airways" tərəfindən Türkiyənin Adnan Menderes (İzmir) və Sabiha Gökçen (İstanbul) hava limanlarına yerinə yetiriləcək.
Bakı-İstanbul və ya Bakı-İzmir istiqaməti üzrə reyslərin sərnişinləri:
- koronavirus infeksiyasının olmaması barədə tibbi arayış almalıdırlar. Azərbaycanda koronavirus infeksiyasına dair testdən keçə biləcəyiniz klinikaların siyahısı aviaşirkətin saytında dərc edilmişdir: https://www.butaairways.az/az/covid/clinics
İstanbul-Bakı və ya İzmir-Bakı istiqaməti üzrə reyslərin sərnişinləri:
- Azərbaycan ərazisinə giriş hüququnun olub-olmadığını yoxlamalıdırlar. Azərbaycan ərazisinə giriş icazəsi olan şəxslərin siyahısı ilə aşağıdakı keçiddən istifadə etməklə tanış ola bilərsiniz: https://www.butaairways.az/az/covid/azerbaijan
- koronavirus infeksiyasının olmaması barədə arayış  almalıdırlar. Testin nəticəsində QR-kod qeyd olunması tövsiyə olunur (QR-kodun həqiqiliyi qeydiyyat masalarında yoxlanılacaq). Türkiyədən uçuş zamanı “Memorial Sağlık Grubu”nun klinikalarından birində və ya ölkənin səhiyyə nazirliyinin saytında dərc olunmuş siyahıdakı klinikalarda test vermək mümkündür: https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yetkilendirilmis-covi-d-19-tani-laboratuvarlari.html
"Buta Airways" aşağıbüdcəli aviaşirkəti 6 dekabr tarixindən Bakıdan İzmir şəhərinə, 18 mart tarixindən isə İstanbul şəhərinə reyslər həyata keçirir.
Həmçinin qeyd etməliyik ki, Türkiyə və Azərbaycan hökumətləri arasında imzalanmış “Şəxsiyyət vəsiqəsi ilə səfər haqqında protokol”a əsasən 2021-ci ilin 1 aprel tarixindən etibarən  iki ölkənin vətəndaşları sadəcə olaraq yeni nümunəli şəxsiyyət vəsiqəsi ilə birbaşa uçuşlar yerinə yetirə bilərlər.
Bütün istiqamətlər üzrə reyslərin sərnişinləri COVID-19 testinin nəticəsinin uçuşdan əvvəl 48 saat ərzində etibarlı olduğundan əmin olmalıdırlar.

Buta Airways to Increase the Frequency of Flights to Istanbul and Izmir
March 30, 2021, Baku - The higher frequency of flights operated by the Azerbaijani low-cost airline to these cities of Turkey will enable passengers to purchase tickets for these routes at a competitive and affordable price. Thus, the number of Baku - Izmir – Baku flights will increase from three to four times a week. And from April 20, flights in the Baku-Istanbul-Baku direction will be operated daily.
“Buta Airways” operates these flights to the following Turkish airports - Adnan Menderes (Izmir) and Sabiha Gokcen (Istanbul).
Passengers traveling on Baku-Istanbul or Baku-Izmir flights should:
have the right to enter the territory of Turkey. The entry requirements for Turkey during COVID-19 pandemic are presented on the Airline's website at: https://www.butaairways.az/en/covid/turkey
get a negative COVID-19 test certificate. The list of clinics in Azerbaijan where you can take COVID-19 test is published on the Airline's website: https://www.butaairways.az/en/covid/clinics
Passengers traveling on Istanbul-Baku or Izmir-Baku flights should:
check their right of entry to Azerbaijan. The list of categories of persons who are allowed to enter Azerbaijan is available at: https://www.butaairways.az/en/covid/azerbaijan
get a negative COVID-19 test certificate. It is recommended to have a QR code embedded on the test results which will be verified at the check-in counters. When leaving Turkey, test can be taken in one of the “Memorial Sağlık Grubu” clinics or other clinics from the list published on the website of the country's Ministry of Health: : https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yetkilendirilmis-covi-d-19-tani-laboratuvarlari.html
The Azerbaijani low-cost airline performs flights to Izmir since December 6 last year, and since March 18, it has relaunched its Baku – Istanbul operations.
We also note that, according to the approved Protocol on travel by using identity cards signed between the governments of Turkey and Azerbaijan, starting from April 1, 2021, citizens of the two countries will be able to make mutual trips by using the identity cards of a new type.