Azərbaycan sərnişin və yük daşımaları sahəsində regionun lideri statusunu doğruldur
13 sentyabr 2018-ci il, Bakı – Sentyabrın 13-də Bakıda “Azərbaycan Hava Yolları”nın 2018-ci ilin 8 ayı üzrə fəaliyyətinin yekunları və payız-qış mövsümünə hazırlığı üzrə müşavirə keçirilmişdir.
Müşavirədə yaxın gələcək üçün vəzifələr və perspektivlər müzakirə olunmuşdur. Qeyd olunmuşdur ki, sərnişin daşımaları sahəsində prioritet vəzifələrə Bakıdan Tokio, Dehli, Şanxay, Çjençjou, Banqkok, Seul, Kuala-Lumpur, Amsterdam, Vyana, Roma, Əmman, Karaçi, Qahirə, Düşənbə və digər iri şəhərlər kimi yeni istiqamətlərin açılışı daxildir.
AZAL sərnişin aviaşirkətinin direktoru Cəmil Manizadə çıxışında qeyd etmişdir ki, son illər ərzində aviaşirkət göstəricilərini xeyli artırmışdır və bu istiqamətdə fəaliyyətini davam etdirəcək. Bu il AZAL nüfuzlu 4-ulduzlu aviadaşıyıcı statusunu doğrultmuşdur və Britaniyanın “Skytrax” agentliyinin versiyası üzrə Mərkəzi Asiya və Hindistanda ən yaxşı regional aviaşirkət adlandırılmışdır. Gələn ildən başlayaraq aviaşirkətin donanmasına yeni nəsil “Boeing 737 MAX” təyyarələrinin əlavə olunması onun marşrut şəbəkəsini genişləndirməyə imkan verəcək.
Öz növbəsində, “Buta Airways” (AZAL QSC-nin struktur bölməsi) aşağıbüdcəli aviaşirkətinin direktoru Nazim Səmədov bildirmişdir ki, uçuşların birinci ili ərzində loukosterə həm yerli əhali, həm də xarici turistlər tərəfindən yüksək tələbat olmuşdur. Bu yaxınlarda loukoster iki yeni istiqamətə - Alanya və İzmirə yeni reyslər açmışdır. Təyyarə parkının genişlənməsi ilə – yaxın vaxtlarda iki yeni “Embraer 190” təyyarəsinin gətirilməsi gözlənilir – bu istiqamətdə işlər davam etdiriləcək.
“Azərbaycan Hava Yolları”nın prezidenti Cahangir Əsgərov öz yekun çıxışında vurğulamışdır ki, AZAL, “Buta Airways” və “Silk Way Airlines” aviaşirkətləri yaxşı artım dinamikası göstərir və hab formalaşdıran həlqə kimi bu şirkətlərin fəaliyyəti nəticəsində Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu sərnişin və yük daşımaları sahəsində regionun şəriksiz liderinə çevrilmişdir.
Onun sözlərinə görə, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu “Skytrax” şirkəti tərəfindən maksimal 5 ulduz statutusuna layiq görülərək və dünyanın bu statusa malik doqquzuncu hava limanı olaraq,  bu il yüksək beynəlxalq səviyyədə tanınmışdır. Cari ilin 8 ayında Bakı hava limanı 3,080 milyon sərnişinə xidmət göstərmişdir ki, bu da regiondakı bütün digər aeroportların göstəricilərini üstələyir. Müqayisə üçün: bu dövrdə Tbilisi aeroportu 2,565 milyon sərnişinə xidmət göstərmişdir, Yerevan və Gümrü hava limanlarının ümumi sərnişin dövriyyəsi isə 1,873 milyon nəfər təşkil etmişdir.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu həmçinin böyük bir yük habıdır. Böyük İpək Yolunun bir hissəsi kimi o, Asiya, Avropa və digər qitələr arasında yük daşımalarında tranzit məntəqəsidir. Hazırda “Silk Way West Airlines” yük aviadaşıyıcısının təyyarə parkının genişləndirilməsi, xüsusilə donanmaya yeni “Boeing 777-F” təyyarələrinin əlavə olunması üzrə danışıqlar aparılır.
Cahangir Əsgərov AZAL-ın bütün struktur bölmələrinin göstəricilərinin müntəzəm monitorinqinin aparılmasına, şərəfli və məsuliyyətli vəzifə olan yeni tipli “Boeing 737 MAX” и “Boeing 777-F” təyyarələrini öyrənməsi üçün uçuş heyətinin hazırlığına tapşırıq vermişdir. Təbii ki, bütün bu vəzifələr uçuşların yüksək təhlükəsizlik səviyyəsinə uyğun olmalıdır.
“Rəsmən bəyan edirəm ki, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun qapıları bütün aviaşirkətlər üçün açıqdır, biz əlçatanıq və hər bir istəyi yerinə yetirməyə hazırıq. Yaxın və uzaq xaricdən aviaşirkətləri xidmətlərin bütün spektrini ən yüksək səviyyədə təklif edən bizim gözəl Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna uçmağa dəvət edirəm", deyə AZAL prezidenti bildirmişdir.
Cahangir Əsgərov qeyd etmişdir ki, yeni reyslərin açılması nəzərə alınmaqla, 2020-ci ilin sonuna Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun sərnişin dövriyyəsi ildə 7 milyon sərnişindən artıq olmalıdır: “Bu, bizim prioritet vəzifəmizdir və biz onu yerinə yetirməliyik”.

Azerbaijan proves its status as the region's leader in passenger and cargo air transportation
September 13, 2018, Baku – Azerbaijan Airlines held a meeting on the results of eight months of 2018 and preparation for the autumn-winter period in Baku on September 13.
The meeting discussed the tasks and prospects for the near future. It was noted that among the priorities in passenger air transportation is the opening of new destinations such as Tokyo, Delhi, Shanghai, Zhengzhou, Bangkok, Seoul, Kuala Lumpur, Amsterdam, Vienna, Rome, Amman, Karachi, Cairo, Dushanbe and other large cities from Baku.
In his speech AZAL passenger airline’s Director Jamil Manizade noted that in recent years the airline has significantly increased its performance and will continue to work in this direction. This year AZAL proved the prestigious status of a 4-star air carrier and, was named the best regional airline in Central Asia and India according to the British agency Skytrax. Starting next year, replenishment of the airline’s fleet with the new-generation Boeing 737 MAX aircraft will expand its route network.
In turn, Director of low-cost airline Buta Airways (AZAL CJSC’s structural subdivision) Nazim Samadov said that during the first year of flights the low-cost airline was in high demand both among the local population and among foreign tourists. Recently, the low-cost airline has launched two new flights - to Alanya and Izmir. With the replenishment of the fleet of airline – two new Embraer 190 are expected to arrive soon – the work in this direction will continue.
In his closing remarks Jahangir Asgarov, President of Azerbaijan Airlines, stressed that AZAL, Buta Airways and Silk Way Airlines show good growth dynamics and as a result of the activities of these companies, which are a hub-forming link, Heydar Aliyev International Airport became the undisputed leader of the region in passenger and cargo air transportation.
Heydar Aliyev International Airport gained international recognition this year, by receiving the maximum five-star status from Skytrax, becoming the ninth world airport with such rating. During 8 months of this year, Baku airport served 3,080 million passengers, which exceeds indicators of all other airports in the region. For comparison: during this period Tbilisi airport served 2.565 million passengers, and the total passenger traffic of Yerevan and Gyumri airports was 1.873 million people.
Heydar Aliyev International Airport is also a large cargo hub. Being a part of the Great Silk Road, it is a transit point in cargo transportation between Asia, Europe and other continents. Negotiations are currently underway to replenish the fleet of the cargo carrier Silk Way West Airlines, in particular with the new Boeing 777-F aircraft.
Jahangir Asgarov gave instructions to regularly monitor the performance of all the structural subdivisions of AZAL, train the flight crew to fly new Boeing 737 MAX and Boeing 777-F aircraft, which is an honorable and responsible task. Of course, all these tasks must meet high level of flight safety.
"I officially declare that the gates of the Heydar Aliyev International Airport are open to each airline, we are available and ready to meet any wishes. I invite airlines of near and far abroad to fly to our beautiful Heydar Aliyev International Airport, which offers the whole range of services at the highest level," AZAL President said.
According to Jahangir Asgarov, taking into account the opening of new flights, by the end of 2020, the passenger traffic of Heydar Aliyev International Airport should exceed 7 million passengers a year: "This is our priority task and we must fulfill it."