Azərbaycan sərnişin və yük daşımaları sahəsində regionun lideri statusunu doğruldur
13 sentyabr 2018-ci il, Bakı – Sentyabrın 13-də Bakıda “Azərbaycan Hava Yolları”nın 2018-ci ilin 8 ayı üzrə fəaliyyətinin yekunları və payız-qış mövsümünə hazırlığı üzrə müşavirə keçirilmişdir.
Müşavirədə yaxın gələcək üçün vəzifələr və perspektivlər müzakirə olunmuşdur. Qeyd olunmuşdur ki, sərnişin daşımaları sahəsində prioritet vəzifələrə Bakıdan Tokio, Dehli, Şanxay, Çjençjou, Banqkok, Seul, Kuala-Lumpur, Amsterdam, Vyana, Roma, Əmman, Karaçi, Qahirə, Düşənbə və digər iri şəhərlər kimi yeni istiqamətlərin açılışı daxildir.
AZAL sərnişin aviaşirkətinin direktoru Cəmil Manizadə çıxışında qeyd etmişdir ki, son illər ərzində aviaşirkət göstəricilərini xeyli artırmışdır və bu istiqamətdə fəaliyyətini davam etdirəcək. Bu il AZAL nüfuzlu 4-ulduzlu aviadaşıyıcı statusunu doğrultmuşdur və Britaniyanın “Skytrax” agentliyinin versiyası üzrə Mərkəzi Asiya və Hindistanda ən yaxşı regional aviaşirkət adlandırılmışdır. Gələn ildən başlayaraq aviaşirkətin donanmasına yeni nəsil “Boeing 737 MAX” təyyarələrinin əlavə olunması onun marşrut şəbəkəsini genişləndirməyə imkan verəcək.
Öz növbəsində, “Buta Airways” (AZAL QSC-nin struktur bölməsi) aşağıbüdcəli aviaşirkətinin direktoru Nazim Səmədov bildirmişdir ki, uçuşların birinci ili ərzində loukosterə həm yerli əhali, həm də xarici turistlər tərəfindən yüksək tələbat olmuşdur. Bu yaxınlarda loukoster iki yeni istiqamətə - Alanya və İzmirə yeni reyslər açmışdır. Təyyarə parkının genişlənməsi ilə – yaxın vaxtlarda iki yeni “Embraer 190” təyyarəsinin gətirilməsi gözlənilir – bu istiqamətdə işlər davam etdiriləcək.
“Azərbaycan Hava Yolları”nın prezidenti Cahangir Əsgərov öz yekun çıxışında vurğulamışdır ki, AZAL, “Buta Airways” və “Silk Way Airlines” aviaşirkətləri yaxşı artım dinamikası göstərir və hab formalaşdıran həlqə kimi bu şirkətlərin fəaliyyəti nəticəsində Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu sərnişin və yük daşımaları sahəsində regionun şəriksiz liderinə çevrilmişdir.
Onun sözlərinə görə, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu “Skytrax” şirkəti tərəfindən maksimal 5 ulduz statutusuna layiq görülərək və dünyanın bu statusa malik doqquzuncu hava limanı olaraq,  bu il yüksək beynəlxalq səviyyədə tanınmışdır. Cari ilin 8 ayında Bakı hava limanı 3,080 milyon sərnişinə xidmət göstərmişdir ki, bu da regiondakı bütün digər aeroportların göstəricilərini üstələyir. Müqayisə üçün: bu dövrdə Tbilisi aeroportu 2,565 milyon sərnişinə xidmət göstərmişdir, Yerevan və Gümrü hava limanlarının ümumi sərnişin dövriyyəsi isə 1,873 milyon nəfər təşkil etmişdir.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu həmçinin böyük bir yük habıdır. Böyük İpək Yolunun bir hissəsi kimi o, Asiya, Avropa və digər qitələr arasında yük daşımalarında tranzit məntəqəsidir. Hazırda “Silk Way West Airlines” yük aviadaşıyıcısının təyyarə parkının genişləndirilməsi, xüsusilə donanmaya yeni “Boeing 777-F” təyyarələrinin əlavə olunması üzrə danışıqlar aparılır.
Cahangir Əsgərov AZAL-ın bütün struktur bölmələrinin göstəricilərinin müntəzəm monitorinqinin aparılmasına, şərəfli və məsuliyyətli vəzifə olan yeni tipli “Boeing 737 MAX” и “Boeing 777-F” təyyarələrini öyrənməsi üçün uçuş heyətinin hazırlığına tapşırıq vermişdir. Təbii ki, bütün bu vəzifələr uçuşların yüksək təhlükəsizlik səviyyəsinə uyğun olmalıdır.
“Rəsmən bəyan edirəm ki, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun qapıları bütün aviaşirkətlər üçün açıqdır, biz əlçatanıq və hər bir istəyi yerinə yetirməyə hazırıq. Yaxın və uzaq xaricdən aviaşirkətləri xidmətlərin bütün spektrini ən yüksək səviyyədə təklif edən bizim gözəl Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna uçmağa dəvət edirəm", deyə AZAL prezidenti bildirmişdir.
Cahangir Əsgərov qeyd etmişdir ki, yeni reyslərin açılması nəzərə alınmaqla, 2020-ci ilin sonuna Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun sərnişin dövriyyəsi ildə 7 milyon sərnişindən artıq olmalıdır: “Bu, bizim prioritet vəzifəmizdir və biz onu yerinə yetirməliyik”.

13 сентября 2018 года, Баку – В Баку 13 сентября прошло совещание «Азербайджанских Авиалиний» по итогам деятельности 8 месяцев 2018 года и подготовке к осенне-зимнему периоду.
На совещании были обсуждены задачи и перспективы на ближайшее будущее. Было отмечено, что среди приоритетных задач в сфере пассажирских авиаперевозок является открытие новых направлений из Баку, таких как Токио, Дели, Шанхай, Чжэнчжоу, Бангкок, Сеул, Куала-Лумпур, Амстердам, Вена, Рим, Амман, Карачи, Каир, Душанбе и другие крупные города.
В своем выступлении директор пассажирской авиакомпании AZAL Джамиль Манизаде отметил, что за последние годы авиакомпания значительно увеличила показатели и продолжит работу в этом направлении. В этом году AZAL подтвердил престижный статус 4-звездочного авиаперевозчика и по версии британского агентства Skytrax был назван лучшей региональной авиакомпанией в Центральной Азии и Индии. Пополнение, начиная со следующего года, флота авиакомпании самолетами нового поколения Boeing 737 MAX позволит расширить ее маршрутную сеть.
В свою очередь, директор низкобюджетной авиакомпании Buta Airways (структурное подразделение ЗАО AZAL) Назим Самедов сообщил, что за первый год полетов лоукостер пользовался высоким спросом как среди местного населения, так и среди зарубежных туристов. Недавно лоукостер запустил два новых рейса – в Аланию и Измир. С увеличением парка самолетов – в ближайшее время ожидается прибытие двух новых Embraer 190 – работа в данном направлении будет продолжена.
В своем заключительном слове президент «Азербайджанских Авиалиний» Джахангир Аскеров подчеркнул, что авиакомпании AZAL, Buta Airways и Silk Way Airlines показывают хорошую динамику роста и благодаря деятельности этих компаний, являющиеся хабообразующим звеном, Международный аэропорт Гейдар Алиев стал безусловным лидером региона в сфере пассажирских и грузовых авиаперевозок.
По его словам, Международный аэропорт Гейдар Алиев в этом году получил высокое международное признание, удостоившись со стороны компании Skytrax максимального пятизвездочного статуса, став девятым аэропортом мира с такой оценкой. За 8 месяцев текущего года бакинский аэропорт обслужил 3,080 миллиона пассажиров, что превышает показатели всех других аэропортов в регионе. Для сравнения: за этот период аэропорт Тбилиси обслужил 2,565 миллиона пассажиров, а суммарный пассажиропоток аэропортов Еревана и Гюмри составил 1,873 миллион человек.
Международный аэропорт Гейдар Алиев также является крупным грузовым хабом. Являясь частью Великого Шелкового пути, он является транзитным пунктом в грузоперевозках между Азией, Европой и другими континентами. В настоящее время проводятся переговоры по увеличению флота грузового перевозчика Silk Way West Airlines, в частности новыми самолетами Boeing 777-F.
Джахангир Аскеров дал поручения проводить регулярный мониторинг показателей всех структурных подразделений AZAL, подготовки летного состава к освоению новых типов самолетов Boeing 737 MAX и Boeing 777-F – это почетная и ответственная задача. Естественно, что все эти задачи должны соответствовать высокому уровню безопасности полетов.
«Официально заявляю, что двери Международного аэропорта Гейдар Алиев открыты для каждой авиакомпании, мы доступны и готовы удовлетворить любые пожелания. Приглашаю авиакомпании ближнего и дальнего зарубежья летать в наш прекрасный Международный аэропорт Гейдар Алиев, предлагающий весь спектр услуг на высшем уровне», сказал президент AZAL.
С учетом открытия новых рейсов по итогам 2020 года пассажиропоток Международного аэропорта Гейдар Алиев должен превысить 7 млн. пассажиров в год: «Это наша приоритетная задача и мы должны ее выполнить», заявил Джахангир Аскеров.